Zář 25

Cabo de Gata

do Města

Cabo de Gata je celkem malé letovisko patří pod obec Níjar, v provincii Almeria ve společenství Andalusia. Metropole Almería je odtud vzdálena něco kolem 25 kilometrů na západ. Obec se nachází na okraji přírodního parku Parque Natural del Cabo de Gata-Níjar.

  

Pro čtenáře CostaAlmeria.cz jsme zajistili slevu na Cestovní pojištění!

Trvale zde žije jenom pár stovek obyvatel, přesto má obec bohatou historii. Odkazuje na ní dokonce už starověký kartograf Ptolemaios. Už tehdy v hluboké historii bylo toto místo vnímáno jako strategické místo pro Řecké a Fénické námořníky. Později zde dokonce Římané postavili nádherný chrám Cerro de la Testa, ve kterém byla uložena  Iugum veneris (neboli Venuše z Cabo). Ve středověku obec, stejně jako celé zdejší území, ovládali Arabové.

  

Dnešní Cabo de Gata je oblíbeným turistickým letoviskem. Většina města má takový komorní charakter. Najdeme zde sice úzké uličky s domy nahuštěnými blízko sebe, ale většinou se nejedná o žádné historické domy. Stejně tak apartmány jsou zde většinou hustě u sebe. Velké hotelové komplexy zde ale chybí. Město má malé náměstíčko s kostelíkem o velikosti spíše větší kapličky.

  

Největším lákadlem Cabo de Gata je samozřejmě koupání. Pláž se táhne po celé délce města a samozřejmě pokračuje i kilometry dál. Je zde  sytě žlutý písek, který je doplněn středně velkými oblázky. Voda je nádherně modrá a čistá. Nad celou pláží se ve městě táhne krásná promenáda.

  

Hodně zajímavý úsek pláže se rozprostírá na jih od města (směrem k mysu Gata). Obec totiž nemá svůj přístav a tak právě zde vytahují rybáři své lodě na břeh. Často se jedná i o celkem velké bárky. Kromě toho zde mají rybáři i své kůlničky, ve kterých skovávají sítě a další rybářské vybavení. Tato část pláže má tak poměrně zajímavou a unikátní atmosféru. A za tím vším asi čtvrt kilometru od města se nachází ještě strážní pevnůstka Guardia civil – Torreon de Cabo de Gata, která vás určitě také zaujme.

Zajímavá je i okolní krajina, která je nejdříve rovinatá a pak se prudce zvedá do výšky. A samozřejmě také nedaleký mys Gata (8 kilometrů na jih) s nepřehlédnutelným majákem. Cabo de Gata je zkrátka ideálním místem na tu pravou dovolenou v Andalusii.

 

Napiš komentář