Srp 22

Letovisko Retamar a El Toyo

do Města

Retemar a El Toyo tvoří jedno turistické letovisko, které vzniklo poměrně nedávno a bylo prakticky celé vybudováno na zelené louce. Retemar se nachází asi 13 kilometrů východně od centra města Almería na dálnici z AL-12. Velmi blízko je odtud mezinárodní letiště Almeria (LEI) a to pouhých 5 kilometrů. Trvale zde žije 5 173  obyvatel, které o letní sezónu mnohonásobně převáží počet turistů. Největší rozvoj zde nastal v souvislosti s pořádáním patnáctých Středomořských her v roce 2005.

  

Pro čtenáře CostaAlmeria.cz jsme zajistili slevu na Cestovní pojištění!

Retamar je moderní letovisko, které se skládá prakticky jen z hotelů, vilek a bungalovů. Mají zde osm čtyřhvězdičkových hotelů a aby se návštěvníci nenudili, tak mají k dispozici osmnácti jamkové golfové hřiště přímo uprostřed obce.

Na to jak se v postatě jedná o mladý resort, se Retemar a El Toyo velmi rychle rozrůstají. Jenom pro vysvětlení Retamar byl původně přímořskou částí obce a čtvrť El Toyo byla zamýšlena jako taková olympijská vesnice, která bude dál město rozšiřovat dál směrem na západ. V praxi  ale nepoznáte žádný rozdíl a obě části do sebe plynule srůstají.

  

Jednotlivé části letoviska se poměrně liší. V severní části Retamaru oddělené od zbytku obce silnicí N-344, se nachází spíše soukromé domky. Ty jsou většinou přízemí s velkými zahradami. Je zde také pár výborných restaurací.

Střední část obce je mnohem více nahuštěná na sobě. Také zde najdeme soukromé vilky, ale spíše převažují řadové domy bez pozemků. Směrem ke golfovému hřišti už tu rostou také první menší hotely nebo zde jsou ještě nezastavěné plochy a zeleň. V této části oblasti jsou také soustředěny městské služby, jako jsou restaurace, kavárny, hospůdky, obchody, kadeřnictví, kostel, atd.

  

Pak už následuje jenom jižní část města kolem pláže. Zde jsou hlavně hotely a to jak ty menší, tak hlavně ty větší. Zde už jsou vyšší budovy a kolem naleznete typické turistické obchůdky, restaurace nebo cukrárny prodávající zmrzlinu.

Hlavní plážová promenáda je asi 600 metrů dlouhá, po nezpevněných cestách je ale možné pokračovat v procházce podél moře ještě dál za město. Pláž je zde smíšená oblázkovo-písčitá. V centru obce převažuje ten písek, postupně se kolem vody objevují oblázky až se pláž stává jenom kamenitá.

Retamar nabízí také výborné podmínky pro potápění a jenom kousek na východ se nachází rozsáhlý a nádherný přírodní park Cabo de Gata-Níjar.

Napiš komentář