Archiv | Zajímavosti RSS kanál pro tuto sekci

Mys Gata

Mys Gata je nejjižnějším bodem východní části provincie Almería. Mys se jmenuje po městečku Cabo de Gata vzdáleném asi 8 kilometrů na sever, o kterém si u nás můžete také přečíst více. Mys Gata se nachází na skalnatém výběžku, z kterého je opravdu nádherný výhled jak na moře, tak na okolní členitou krajinu, kterou tvoří příkré srázy a skály vyčnívající z moře.

  

Pro čtenáře CostaAlmeria.cz jsme zajistili slevu na Cestovní pojištění!

V roce 1863 zde byl postaven maják na Cabo de Gata. Kromě základní budovy na cca 30 metrů vysokém útesu tvoří stavbu ještě 18 metrů vysoká věž. Světlo na jejím vrcholu se nachází 50 metrů nad hladinou moře a vysílá záblesky do okolí každých 30 sekund. Maják je tak vidět až na vzdálenost 30 kilometrů. Ve dvacátém století byl maják rozšířen o budovy dalších zařízení v okolí.
Největší zajímavostí majáku je, že byl postaven na zbytcích hradu svatého Františka z Pauly (1738), který byl později za války za nezávislost ze Španělska silně poničen.

  

K mysu a majáku není problém se dostat, protože sem vede kvalitní pobřežní silnice AL-3115. V okolí jsou roztroušené zbytky dalších různě zajímavých staveb. Na západ od majáku se také táhne velmi pěkná pláž, takže výlet sem můžete spojit i s koupáním.

  

  

 

Skleníky v Almerii

Až poletí letadlem nad Almerií, tak vás určitě zaujmou bílé plochy, většinou blízko u moře, které vypadají jako by byly zasněžené. Dobře patrné je to nejenom v okolí Almerie, ale hlavně kolem města Ejido, kde se vše slévá do jedné zářivě bílé oblasti. Opak je však pravdou. Nejedná se o sníh, ale o skleníky a fóliovníky, ve kterých teplota dosahuje až 50 stupňů celsia.

  

Pro čtenáře CostaAlmeria.cz jsme zajistili slevu na Cestovní pojištění!

Ještě před 30 lety zde přitom nebylo nic. Neuvěřitelná plocha těchto skleníků v této jinak neúrodné oblasti umožnila zemědělskou produkci prakticky po celý rok a z provincie Almería se rázem stala jedna z nejbohatších oblastí celého Španělska.

(Pokračování textu…)